O nás

Kde byl vlastně začátek? Vrácím se o 15 let zpět, kdy jsem hledal nějakou starší chalupu či usedlost na samotě či v neprůjezdné malé obci, což se mi povedlo v malém sídle Chalupy, obec Zemětice. Práce na stavebních úpravách baráčku (bývalém obecním „konzumu“ s kulturním sálem a hasičárně) mohla začít za vydatné pomoci rodiny. Shodou okolností ve stejném roce koupila má tehdy neznámá budoucí manželka pozemek na druhé straně Chalup a tak jsme se úspěšně míjeli (což je s velikostí Chalup s podivem :-) až do roku 2013 kdy jsme se dali dohromady a dál pokračovali ve společné tvorbě. Z návesní ruiny se zdárně vyvíjelo vesnické a již obyvatelné stavení. Manželce se dařilo z obecní skládky na vršku tvořit užitkovo-okrasnou zahradu se zázemím pro příjemný pobyt a bydlení.

U Chalup jsem měl i nějaké pozemky, přemýšlel jsem co s nimi dál? Budou zde louky a možná nějaká krajinná stavba, ale jaká? Na myšlenku vyhlídkové věže mě přivedl kamarád Matěj Valeš, člen skupiny historického šermu, sháněl se svoji skupinou nějakou starou tvrz, zříceninu či hrad, který by mohli získat a postupně upravit do podoby využitelné pro trávení volného času. Jejich snaha se časem ukázala jako neúspěšná (vše bylo mimo jejich možnosti, hlavně finanční).

V té době nás napadla myšlenka a co tedy si nějakou „tvrz“ postavit nově dle podoby historických staveb, dům byl dostavěn a byl i nějaký volný čas. Nápad byl na světě, a to rozhledna a to v historizujícím stylu v podobě obranné věže.

To nejdůležitější bylo hotovo - nápad. Pak stačilo doladit pár drobností a detailů jako např. vymyslet konečnou podobu rozhledny, aby stavba zapadala do krajiny, dala se vytvořit z toho co bylo k dispozici a měla zároveň historizující podobu, zpracovat projekt pro stavební povolení (to vyběhat), zajistit stavební materiál, finance a pak poslední drobnost stavbu provést.

V roce 2012 jsem začal spolupracovat s Ing. Arch. Petrem Šneberkem na vizi celé stavby, kdy vzniklo několik skic a návrhů podoby stavby, následně byla vypracována studie stavby včetně vizualizací. Začátkem roku 2013 zpracoval Ing. Arch. Petr Šneberk projekt pro umístění stavby a pro stavební povolení tak, aby v průběhu roku 2013 mohlo být vydáno stavební povolení, které bylo stavbě uděleno na podzim 2013.

Od podzimu 2013 jsou postupně započaty přípravné práce, shánění stavebního materiálu, poptávání po sponzorech a na podzim 2015 se může začít vesele stavět. Díky pomoci kamarádů a bratra se z bouraček v okolí podařilo během dvou let sehnat potřebné cihly a stavební kámen na celou stavbu, kdy jsem cihly vozil po 200 ks ve velku za svoji dvecet let starou felícií - jezdím s ní dodnes.

Současně se zahájením stavby rozhledny má manželka vybudovala jako zázemí dětské hřiště s množstvím herních prvků pro děti, ohniště, altán, sociální zázemí, kde pomohlo spousty známých a přátel ale i místních včetně omladiny (legendární natírání přístřešku) počítaje do toho opravdu nadšenou pomoc vlastních dětí, které pomáhali co jim to jen šlo. 

V roce 2018 jsme s manželkou poskytli prostor kamarádce Janě - v rámci diplomové práce v oboru archeologie postavila repliku pravěké polo-zemnice a Richardovi, který postavil větrné harfy. Manželka na druhé straně obce udělala v dalším období kryté posezení „babiččinu vyhlídku“ a v lese za ní několik dětských stezek s plněním úkolů, okolní lesy prošpikovala u jednotlivých rozcestí ukazately a směrovkami na zajímavá místa. Během posledních let jsme vysadili i množství stromů a remízů v okolí a u potoka pod Chalupami jsme vykopali tůně s mokřadem. Jako bonus vychováváme naše tři dětičky, udržujeme rodinný krb a vylepšujeme zahradu. 

A to jsme my: